28 maja 2021

Wyciekło miliony danych klientów przewoźnika lotniczego!

Dane kilku milionów klientów przewoźnika AIR INDIA wyciekły w skutek cyberataku. Władze AIR INDIA zdecydowały się ujawnić informacje o ataku teraz, chociaż do samego incydentu doszło w lutym tego roku.

W wyniku ataku na firmę SITA, odpowiedzialną za przetwarzanie danych pasażerów linii lotniczych, wyciekły dane około 4,5 miliona klientów z całego świata. Jak się okazuje incydent bezpieczeństwa dotyczył danych zarejestrowanych przez zewnętrzną firmę w okresie od 26 sierpnia 2011 roku do 3 lutego bieżącego roku. Wyciek obejmuje takie dane pasażerów jak imię, datę urodzenia, informacje kontaktowe, paszportowe oraz biletowe. Jak informuje przewoźnik w swoim oficjalnym komunikacie, rozpoczęto dochodzenie w celu poznania szczegółów ataku oraz wycieku danych. Dodatkowo zabezpieczono serwery, których bezpieczeństwo zostało naruszone.

To nie pierwszy tego typu incydent. W trakcie pandemii COVID 19 aktywność hakerów wzrosła co pokazuję ilość incydentów bezpieczeństwa. Dlatego tak ważna jest świadomość firm i przedsiębiorstw oraz odpowiednie zabezpieczanie swoich danych.

Wyciek danych jest następstwem ataku na firmę SITA, która jest dostawcą IT dla głównych linii lotniczych na świecie. Na skutek działań hakerów wyciekły dane nie tylko AIR INDIA, ale również innych linii lotniczych współpracujących z tym zewnętrznym operatorem. Najbardziej znane to Lufthansa, Malaysia Airlines, United Airlines, Singapore Airlines czy Finnair.

Autorem tekstu jest Maurycy Sklorz

Mateusz Piątek
senior product manager Safetica

Masz pytania?
Skontaktuj się ze mną:
piatek.m@dagma.pl
532 570 255

Skuteczna ochrona przed wyciekiem danych

Sprawdź