15 maja 2023
Jak chronić informacje medyczne?
Cyfryzacja polskiej ochrony zdrowia nabiera tempa. Do niedawna większość danych przetwarzana była za pośrednictwem dokumentacji papierowej. W ciągu ostatnich lat zostały wprowadzone kolejne udogodnienia: e-Recepty, e-Zwolnienia, e-Skierowania czy Internetowe Konto Pacjenta. Jednak dopiero po wprowadzeniu w lipcu 2021 roku obowiązku raportowania informacji o zdarzeniach medycznych do Systemu Informacji Medycznej (SIM) oraz wymiany danych zawartych w elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) za pośrednictwem SIM nastąpił przełom dla całego systemu branży medycznej w Polsce. Kluczowym problemem stało się zabezpieczenie wrażliwych danych pacjentów, które są wyjątkowo pożądanym towarem. Imię, nazwisko, pesel, dane karty płatniczej, ubezpieczenia czy adres zamieszkania pacjenta to informacje, które można sprzedać na czarnym rynku. Nie wspominając o następstwach przekazania danych w niepowołane ręce. Jak można się przed tym uchronić?
Cyberataki nie ograniczają się tylko do szpitali. Zagrożone są również przychodnie, prywatne kliniki, sprzedawcy i dostawcy sprzętu medycznego, ponieważ posiadają te same informacje co szpitale i organizacje opieki zdrowotnej. Z tego względu cały sektor opieki zdrowotnej musi podejmować odpowiednie środki ostrożności. Każdy szpital posiada różnego rodzaju sprzęt używany do diagnozy, monitoringu oraz leczenia pacjentów. Podłączone do sieci urządzenia są również narażone na ataki. Zakłócenie ich działania może służyć do wycieku lub kradzieży wrażliwych danych, ale przede wszystkim, może zagrozić życiu pacjentów.
Dbając o dobro pacjentów, instytucja ochrony zdrowia potrzebuje szczególnie skutecznej ochrony sieci, do której nieznane urządzenia nie będą miały dostępu. Dobrze wyszkolony personel medyczny oraz system zarządzania bezpieczeństwem informacji zapewni placówce rzeczywiste zabezpieczenie danych, a także zminimalizuje ryzyko wycieku danych wrażliwych z placówki medycznej.
Z pomocą zakresie ochrony danych może przyjść technologia. Firma Safetica dostarcza rozwiązania DLP, pozwalające skutecznie zabezpieczyć dane w sieciach komputerowych placówek medycznych. Narzędzie odpowiada na wszystkie obszary ryzyka wewnętrznego utraty danych. Poprzez monitorowanie aktywności pracowników na komputerach służbowych chroni cenne dane przed błędami ludzkimi i atakami wewnętrznymi. Wykrywa problemy i aktywnie zapobiega wyciekom i nie obniża wydajności pracy pracownikom ani działowi IT.
Dowiedz się więcej o Safetica!
Zobacz webinar i dowiedz się:
- czym są wycieki danych, kogo dotyczą i jakie są ich konsekwencje,
- dlaczego rozwiązania klasy DLP mogą okazać się przydatne dla firm branży medycznej,
- jak prawidłowo zidentyfikować i ochronić dane wrażliwe w organizacji,
- jak w prosty sposób przy pomocy Safetica One wdrożyć polityki bezpieczeństwa i zabezpieczyć najcenniejsze dane w Twojej organizacji.
Webinar przeznaczony jest dla:
- administratorów i inżynierów IT,
- placówek medycznych,
- sprzedawców i dostawców sprzętu medycznego,
- prywatnych klinik.
Mateusz Piątek
senior product manager Safetica / Holm Security / Senhasegura
Masz pytania?
Skontaktuj się ze mną:
piatek.m@dagma.pl
532 570 255
Skuteczna ochrona przed wyciekiem danych
Podobne wpisy: