28 grudnia 2022

2022 - rok pod znakiem cyberbezpieczeństwa

Kiedy zabierałem się za pisanie tego wpisu, motywowany częściowo tradycją, którą jest coroczny wpis podsumowujący kolejny rok Safetica w Polsce, a częściowo po prostu chęcią podzielenia się z czytelnikami tym co dla mnie ważne, pomyślałem sobie, że oprócz podsumowania głównych zmian, będę chciał wymienić personalnie osoby, dzięki którym rozwój Safetica na polskim rynku jest aż tak odczuwalny. Dlatego w tym wpisie chciałbym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami w kontekście jeszcze trwającego - 2022 - roku.

To był dziwny rok. Wojna w Ukrainie, końcówka pandemii, spotkania on-line… to wszystko sprawiło, że zapotrzebowanie na rozwiązania klasy DLP drastycznie wzrosło. Produkt, który do niedawna był rezerwowany tylko dla Enterprise stał się produktem, dzięki którym małe i średnie firmy mogą zabezpieczać swoje dane. Stał się produktem wyjątkowo potrzebnym w kontekście ataków cybernetycznych, potencjalnych prób zdobycia informacji przez obce służby wywiadowcze, zabezpieczenia infrastruktury krytycznej i co chyba najważniejsze w kontekście skali - zapewnienia bezpieczeństwa małym i średnim przedsiębiorcom. Pamiętam spotkania z właścicielami kilkudziesięcioosobowych firm, którzy wprost mówili o ryzykach i obawie utraty know-how, którzy zwrócili się do mnie - po prostu o pomoc. To wszystko dzisiaj mówi mi, że rynek DLP w Polsce idzie w dobrym kierunku, także pod kątem świadomości zagrożeń cybernetycznych. Polscy przedsiębiorcy, polskie urzędy nie myślą już tylko kategoriami ochrony danych osobowych (choć także i ten element jest istotny), ale także szerzej - w kontekście ochrony danych w ogóle. Nie bez znaczenia oczywiście są okoliczności (patrz Ukraina). Tak czy inaczej - mam poczucie, że tym razem jako Państwo - wreszcie zaczynamy myśleć do przodu, a powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” staje się coraz mniej aktualne. To cieszy.

Producent w tym roku w dużej mierze zajął się przygotowaniami do bardzo dużych zmian, których możecie spodziewać się w przyszłym roku - w wersji Safetica 11. Mogę chyba uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, że zmian będzie wiele - i spowodują, że wdrożenie DLP w firmie będzie jeszcze szybsze, efektywniejsze i skuteczniejsze - a integracja z rozwiązaniami firmy Microsoft będzie postępować. To podejście to bardzo dobry znak dla Polskich firm, które chętnie korzystają z rozwiązań technologicznego giganta i rozumieją, że DLP nie jest „samotną wyspą” wśród całości posiadanego oprogramowania. Z ciekawszych rzeczy, które pozwalają na personalizację rozwiązania, producent w tym roku zdecydował się na integrację z PowerBI. Ze wszystkich rozwiązań do wizualizacji wybór właśnie tego zdecydowanie jest najsensowniejszy w kontekście Technollogy Alliance z firmą Microsoft. Nie sposób wspomnieć także o nowym produkcie - Safetica NXT, która dedykowana jest przede wszystkim dla firm bez odpowiedniej infrastruktury, ze względu na fakt, że rozwiązanie to jest w pełni oparte o chmurę. Wyjątkowo lekkie, nastawione na ochronę wielu kategorii danych rozwiązanie ma szansę w przyszłości pozwolić na ochronę także tych najmniejszych firm.

Wszystkie działania producenta w tym roku odzwierciedlają zapotrzebowanie Polskiego rynku. Cieszy mnie fakt, że producent naprawdę słucha naszych oczekiwań i potrafi dostosowywać road mapę do naszych Polskich, lokalnych potrzeb. Współpraca z takim producentem to prawdziwa przyjemność.

Na zakończenie, zanim złożę Wam życzenia chciałbym wymienić kilka osób, bez których sukces Safetica na Polskim rynku nie byłby możliwy. Przede wszystkim jest to Mateusz Nowak, który jako Junior Product Manager wyśmienicie wywiązywał się ze swojej roli, Magdalena Pudełek odpowiadająca za marketing produktu, dzięki czemu mamy możliwość docierania do Was z kluczowymi informacjami, a także zespół techniczny DAGMA, który zapewnia Wam support i wsparcie. Dlatego zgodnie z mottem Safetica naprawdę możecie mieć poczucie, że „We have your back”.

Natomiast nasza praca bez zaangażowania odpowiednich osób po stronie producenta nie miałaby odpowiedniego wydźwięku - zatem Radek Hanzlik, Elena Sozinova, Kristina Lukacova, Jan Laktos - dziękuję Wam za wasze wsparcie naszych działań na Polskim rynku, dzięki czemu Polskie firmy naprawdę mogą stać się bezpieczne.

Wam zaś, użytkownicy Safetica, życzę w nadchodzącym roku wszystkiego co najlepsze - niskich ilości incydentów bezpieczeństwa, wyedukowanych pracowników i spokoju - tak potrzebnego w kontekście wydarzeń mających miejsce za naszą wschodnią granicą.

Wszystkiego dobrego!
We are Dagma. We are Safetica.
We have your back.

Mateusz Piątek
senior product manager Safetica / Holm Security / Senhasegura

Masz pytania?
Skontaktuj się ze mną:
piatek.m@dagma.pl
532 570 255

Skuteczna ochrona przed wyciekiem danych

Sprawdź